Tag farten af i skoven og pas på dyrene
Dyrene kan ikke finde ud af, at vi nu skifter vores tid og trafikmønster
Natten til søndag stiller vi urene en time frem og går over til sommertid. Det betyder, at mange fra mandag morgen igen kører på arbejde i skumringen mellem nat og dag. Og det forvirrer skovens dyr, som jo ikke går med ur, men kun har deres instinkter.
Derfor opfordrer distriktslederen i Frijsenborg Skovdistrikt, Carsten Bjerre, bilisterne til at køre forsigtigt.
“Dyrene er mere bevægelige i skumringsstimen, hvor de forlader de steder, hvor de har fourageret i fred og ro om natten. Ofte er det ude på markerne, hvor de kan være ubemærket i ly af mørket.”
Ring efter hjælp
Carsten Bjerre har ikke noget tal på, hvor mange dyr, der bliver påkørt på denne årstid i Frijsenborg Skovene.
“Vi får ikke altid indberettet påkørsler, men vi har et par vagttelefoner på vores hjemmeside, hvor man kan ringe og få hjælp til aflivning eller sporing af et såret dyr,” siger Carsten Bjerre.
Hans råd til bilisterne er, at tage farten af, når man passerer skoven.
“Og ser man ét dyr, så er der rigtig stor risiko for, at flere følger efter. Det er en god ide af holde afstand til forankørende, som risikerer pludselig at bremse hårdt op."
Er uheldet ude i Frijsenborg Skovene, så kan vagtnumrene findes her. Du kan også ringe til Dyrenes Vagtcentral på 1812.