Følg Sine fra Hornslet i nyt tv-program
I et nyt program på TV 2 | ØSTJYLLAND følger vi en regnbuefamilie i deres liv før og efter fødslen af sønnen Storm
En regnbuefamilie er en familie med én eller flere homoseksuelle forældre, hvor de biologiske forældre ikke er gift eller er kærester.
Sine, 31, med bopæl i Hornslet er heteroseksuel og har altid ønsket sig at blive ung mor og skabe en familie, men det er endnu ikke lykkedes hende at finde den eneste ene.
Derfor opretter hun en profil på hjemmesiden regnbuebarn.dk, som er en slags datingside, hvor mænd og kvinder kan lede efter mødre eller fædre til et eventuelt barn.
Det giver bonus. Hun møder ægteparret Peter og Peter, som gennem en årrække har ledt efter en mor til deres ønskebarn - et projekt, der ikke er nemt for et homoseksuelt par.
Far, Mor & Daddy
Programmet 'Far, Mor & Daddy', der sendes på TV 2 | ØSTJYLLAND søndag 25. oktober klokken 20.20 og anden del søndag 1. november klokken 20.20, er historien om en meget anderledes familieform, der viser, hvordan en moderne familie kan se ud i dag med udfordringer og problemer, der følger med.
Programmet følger Regnbuefamilien fra knap en måned før fødslen af deres søn Storm til hans barnedåb, hvor han er godt tre måneder gammel.
Tv-kiggerne er med i Sines hjem i Hornslet, da hun føder, og følger familien, da Peter og Peter kort efter fødslen flytter sammen med Sine en periode.