Fortsæt til indhold

Fonden Bønnerup Fiskeri- og Lystbådehavn en realitet

Den Erhvervsdrivende Fond Bønnerup Havn og Fonden Bønnerup Lystbådehavn er smeltet sammen til en enhed

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Bønnerup har hidtil bestået af en fiskerihavn, der ejes af Den Erhvervsdrivende Fond Bønnerup Havn, og en lystbådehavn, der ejes af Den Erhvervsdrivende Fond Bønnerup Lystbådehavn.
Nu er de to fonde fusioneret til en enhed med navnet Fonden Bønnerup Fiskeri- og Lystbådehavn.
Fusionen er blevet understøttet af Norddjurs Kommune og gennemført i et samarbejde mellem bestyrelserne i de to forhenværende fonde.
Baggrunden for fusionen er blandt andet ønsket om at skabe et mere robust og bæredygtigt økonomisk fundament for fremtidens drift af Bønnerup Havn.
Fusionen kommer ikke overraskende. Den blev reelt allerede varslet, da et flertal i Norddjurs Kommunalbestyrelse vedtog Budget 2013.
I budgetbemærkningerne stod der dengang at læse følgende om Bønnerup Havn:
"Bønnerup Havn På baggrund af fiskeriets forhold er det blevet meddelt, at Den Erhvervsdrivende Fond Bønnerup Havn på sigt kan få vanskeligheder med at klare sig selv. I forbindelse med havneudvidelsen i 1997 måtte Nørre Djurs Kommune overfor Kystinspektoratet forpligte sig til at drive havnen, såfremt fiskerne ikke selv kunne. Der nedsættes en arbejdsgruppe med det formål at analysere Bønnerup Havns samlede økonomiske fremtid."
Som fondens første bestyrelse er valgt, som bestyrelsesformand Knud Kildal, tidligere V-medlem af Norddjurs Kommunalbestyrelse, som næstformand Kommunaldirektør Jesper Kaas Schmidt samt Mona Søjberg, Per Skødt Hansen, Pia Christensen, brødrene Charles Jensen og Hans Fisker Jensen, Hans Erik Husum og Per Pedersen som menige bestyrelsesmedlemmer.
Havnens daglige ledelse vil forsat blive varetaget af Havnefoged Niels Erik Nørgaard.