Fortsæt til indhold

Briller og balance til ’De Hvii’e’

AGF-spillerne var igennem jordens mest særprægede synstest i kampen for oprykning

Samfund
Jannik Schiermer Poulsen

Det er mærkeligt at se heltene fra Fredensvang, som normalt funkler i den hvide trøje, i deres civile tøj.
De virker næsten små, og der er noget foruroligende i, at selv sportsidoler skal igennem så dødelig en syssel som at få taget en synsprøve.
Ikke desto mindre er det det, som skal ske denne tirsdag eftermiddag i Kontaktlinseinstituttet.
Der er tilsyneladende blevet lyttet til tilråbene fra tribunerne.
“Udover synet tjekker vi også for balance, koordination og dominerende øje i forhold til hånd-øje koordination. Man går jo enormt meget op i fodboldspillernes udstyr, som eksempelvis støvlerne, men det er jo endnu vigtigere med synet,” forklarer direktør Bo Lauenborg og tilføjer:
“Der plejer altid at være et par stykker, som har noget, der skal kigges på.”

En mediebegivenhed

Der er næsten lige så mange pressefolk i Kontaktlinseinstituttet denne eftermiddag som der er fodboldspillere.
Der er noget næsten absurd i, at noget så personligt og privat som syn- og heldbredstest bliver til et mediecirkus.
Bevågenheden er dog ikke noget, som generer AGF's midtbanemotor Kasper Povlsen.
“For mig er det ligegyldigt, folk må gerne vide, hvordan mit syn er. Det er vigtigt, vi får styr på synet,” siger Kasper Povlsen, mens han sidder i optikerstolen.
Det er i øvrigt den eneste test, som virker genkendelig for almindeligt dødelige.
Resten af øvelserne involverer balancebom, tryllestav og øjenklap samt et apparat, som ligner noget fra den kolde krig.
Her skal spillerne teste deres reaktionsevne og perifere syn, og der er et målbart resultat. Og hermed et konkurrence-element, så spillerne flokkes naturligvis herom.
En øvelse som målmand Steffen Rasmussen vandt suverænt, efterfulgt af henholdsvis Jesper Lange og Andreas Laudrup.
“Mange af spillerne så rigtig godt, og der var flere af spillerne, som havde et syn på over 100 procent. Det er typisk noget vi ser hos elitesports-udøvere,” fortæller Bo Lauenborg.

David Devdariani havde en fest på balancebommen, hvor spillerne fik testet deres, ja, balance.
Angriber Kim Aabech fik tjekket sit syn med et løjerligt apparat.