Fortsæt til indhold

Danske Bank lukker endnu en filial

Den 15. juni bliver Danske Banks afdeling i Nærum lagt sammen med afdelingen i Holte Midtpunkt

Samfund
Af: adk og Jacob Nielsen

Der bliver længere mellem bankerne i disse år, og nu vælger Danske Bank igen at skære i antallet af filialer - denne gang i Nærum.
Ifølge banken er det et forsøg på at sikre kunderne bedre rådgivning, der ligger til grund for sammenlægningen af de to afdelinger i Nærum og Holte, som fremover får adresse i Holte Midtpunkt.
”Kravene til rådgivernes faglige kompetencer er større end nogensinde, og de bliver ikke mindre i fremtiden. Ved at lægge afdelingerne sammen i Holte sikrer vi et endnu stærkere rådgivningsmiljø, der skal komme vores kunder til gode”, siger Charlotte Neerup, der er ny filialdirektør i Danske Bank i Holte.
Efter sammenlægningen vil afdelingen i Holte tælle i alt 14 rådgivere. Privatkunderne i Nærum vil fremover kunne hæve og indsætte penge samt betale regninger i postbutikken 'Bøger og Papir' på Nærumvænge Torv.
Ifølge Finanswatch.dk havde Danske Bank i marts 2012 293 filialer i Danmark, men ved udgangen af 2013 var det tal næsten halveret til 159. Det tal blev i 2014 bragt ned til 144, da man lukkede næsten hver 10. filial i fjerde kvartal af 2014.
Mon Nærum afdelingen bliver den sidste?