P.M. Olsen udvider med ny Opel-afdeling
Bilforhandleren P.M. Olsen i Slagelse er inden længe klar til at byde kunderne inden for i et helt nyt Opel-univers.
UDVIDELSE Bilforhandleren P.M. Olsen i Slagelse slår om kort tid dørene op til en ny afdeling med Opel-showroom, hvor man får mulighed for at præsentere biler, reservedele og udstyr på en helt ny måde.
Den nye afdeling er en udvidelse af den eksisterende forretning, som allerede forhandler Opel sideløbende med mærkerne Citroén, Mazda og Nissan. Udover at være autoriseret forhandler på de fire anerkendte bilmærker har P.M. Olsen også et værksted til at servicere deres mange kunder.
Derudover får virksomheden en stor del af deres omsætning ved salg af reservedele til de fire bilmærker. Netop den del af forretningen skal den nye udvidelse være med til at øge.
Den nye afdeling bliver en separat butik, som er adskilt fra resten af forretningen. Mads Andersen, salgschef på Opel, siger:
- Den nye butik rummer hele konceptet af Opel-tilbehør. Det bliver en totaloplevelse for vores kunder at besøge den nye butik med eget showroom.
Flere produkter på hylderne
Nye og eksisterende kunder kan se frem til flere produkter på hylderne og til en helt ny oplevelse ved at handle Opel hos P.M. Olsen, og der bliver mulighed for at se nærmere på de nye faciliteter inden længe.
Datoen for åbningen er endnu ikke fastlagt, men P.M. Olsen holder åbent hus med reception, når de kan byde kunder inden for i den nye afdeling.
Virksomheden tilbyder også leasing og firmabilsordninger til både privatpersoner og til firmaer. P.M. Olsen giver leasingkunder mulighed for at få et brændstofkort med bilen, hvor kunden kan tanke og vaske bil til favorable priser.
Privatkunder kan få fordelagtige priser på bilforsikringer, lån til lave renter og lave startomkostninger gennem Opel Finans.
Virksomheden beskæftiger i alt 42 medarbejdere i sine to afdelinger i Slagelse og Kalundborg.