Dan Uzan hyldet af klubkammerater, venner og familie
Omkring 1.000 mennesker hyldede i Hørsholm Hallen 37-årige Dan Uzan, der blev dræbt natten til søndag foran synagogen i Krystalgade i København
Allerede da man ankom til Hørsholm Hallen næsten en time før, at Hørsholm 79ers ligamandskab skulle spille mod Værløse, var der lagt blomster og sat lys op ved hovedindgangen til hallen.
Indenfor var allerede samlet mange holdkammerater, venner og familiemedlemmer til 37-årige Dan Uzan, der helt meningsløst mistede livet, da han var på vagt ved synagogen i Krystalgade i København, hvor et selskab fejrede en 12-årig piges konfirmation.
Dan Uzan blev det andet offer for den formodede 22-årige gerningsmands terroraktion i København i weekenden, og for holdkammeraterne, der var ankommet til Hørsholm Hallen for at mindes og hylde deres ven, var virkeligheden fortsat svær at tackle.
De store mænd krammede, og der var tårer i alles øjenkroge.
Savnet af deres store ven - og en stor personlighed - var ikke til at bære, og den eneste trøst hos vennerne var, at Dan Uzan forhindrede en større massakre på selskabet til pigens konfirmation.
”Dan var det sødeste og rareste menneske. Han tog alle til sig, og han var også en beskytter. Det er så tragisk, det der er sket. Vi vil alle huske Dan som et meget positivt menneske – et menneske, der var rummeligheden selv,” sagde Lars Bæk, der spillede på hold med Dan Uzan i Hørsholm Basketball Klub på klubbens veteranhold, Høbas, med tidligere ligaspillere fra Hørsholm 79ers.
Var vellidt af alle
Den første, der fik besked om drabet på Dan Uzan, var bestyrelsesmedlem Peter Dam.
”Dan var vellidt af alle. Alle, der har været sammen med Dan i to–tre minutter, kunne mærke hans rummelighed. For Dan var der ingen forskel på mennesker, uanset om man var tyk, tynd, høj, lav, eller hvilken hudfarve eller religion man havde. Dan tog alle til sig,” fortalte Peter Dam, der hurtigt lærte Dan at kende, da han kom til klubben i 1996.
”Dan havde aldrig spillet basketball før, men hans størrelse (205 cm høj og dengang cirka 100 kilo) og så hans forståelse for spillet gjorde, at Dan allerede efter et år på klubbens U19-hold kom på klubbens ligahold. Her spillede han indtil 2004, hvorefter han sammen med en masse af klubbens andre tidligere ligaspiller spillede på Høbas-holdet. Dan var også altid klar til at give en hånd, når der var arrangementer i klubben, både i ungdoms- og seniorafdelingen,” fortsatte Peter Dam.
Mindet før kamp
Da klokken var 19, og spillerne til mandagens kamp mellem Hørsholm 79ers og Værløse skulle starte, løb alle de to holds spillere på banen med sørgebind.
Og inden der blev holdt et minuts stilhed til ære for Dan Uzans minde, blev der sagt følgende mindeord:
"En klubkammerat blev offer for terrorangrebet i København natten til søndag. Dan Uzan blev skudt og dræbt i forbindelse med terrorhandlingen ved den jødiske synagoge i Krystalgade i København.
Dan blev 37 år. Dan har spillet i klubben siden 1996. Først på ungdomshold, siden på klubbens ligahold og de seneste år på klubbens veteranhold, Høbas.
Vi har mistet en stor spiller og en stor personlighed i klubben. Rummelighed er nok det bedst betegnende enkelt ord for Dan. Hos Dan var der altid plads til alle. Han var elsket ikke blot for sin åbenlyse frihed for fordomme, men for sin omsorg og oprigtige interesse for alle, han havde i sit liv. Dan kærede sig for andre mennesker og var altid parat til at hjælpe eller trække et stort læs. Hvis vi skal forsøge at finde en trøst og smule mening i meningsløsheden omkring Dans bortgang, så må det være, at han i weekenden var med til at forhindre en endnu større katastrofe. Dans død har efterladt os i chok og med et stort tomrum. Han vil altid blive savnet. Æret være Dans minde."
Efter kampen mellem Hørsholm 79ers og Værløse, der også blev overværet af Dans far, mor og søster, var der en sammenkomst i klublokalet i Hørsholm Hallen.