Det blev en fredelig generalforsamling i Auning Idræts og Kulturcenter
Ingen ufred ved generalforsamlingen i AIK trods forudgående rygter og kritik af ledelsen
Det blev en jævn og fredelig generalforsamling i Auning Idræts og Kulturcenter i sidste uge, selv om der forud havde verseret hårde rygter om idrætscentret, blandt andet i forbindelse med opsigelse og fritstilling af en ledende medarbejder og antallet af overarbejdstimer hos en anden medarbejder.
Menig deltager i generalforsamlingen Tom Bytoft tog fat i ondets rod og nævnte, hvad han havde fået fortalt, nemlig at der er knap 1000 ubetalte overarbejdstimer for en eller flere af de ansatte.
“Det er jo en tikkende bombe, hvis det er tilfældet”.
Centerleder Henrik Johansen fortalte, at han kun er bekendt med 253 timer, og at han straks da han havde fået kendskab til antallet, havde sørget for at der blev iværksat en afspadseringsplan, så timerne er afspadseret inden påske.
Bestyrelsesformand Henning Millard kunne i øvrigt berette om god aktivitet i centret, at der er kommet styr på økonomien efter et underskud i forbindelse med ombygning og ved at der er kommet en ordning med skolen, så der betales for alle de timer, skolen bruger i centret. Desuden at der arbejdes hen imod en ny organisationsstruktur.
“Henvend jer”
Dirigent Torben Ibsen opfordrede slutteligt til, at folk der er utilfredse eller hører rygter, som det første henvender sig til centerlederen.
“Det har vi alle et ansvar for, hvis vi har hørt noget.”
Henning Millard er ærgerlig over forløbet.
“Der er ikke substans i kritikken, ellers ville man have mødt op og væltet os. Men det er urimelige arbejdsvilkår at give centerchefen og bestyrelsen, der lavet et frivilligt stykke arbejde.”
Henning Millard var ikke på valg og fortsætter derfor som formand.
Torben Ibsen og Finn Ellegaard var på valg, og Torben Ibsen ønskede at udtræde. I hans sted blev Carsten Enemark valgt.