Forældrene mister deres indflydelse
Formand i Skole og Forældre er ikke fortaler for nye medlemmer af skolebestyrelserne
“Bestyrelsens styrke er, at det er dem, der har hjerteblod i skolen. Det er forældrene, hvis børn går på skolen, og det er personalet, der har deres arbejdsplads her. De har alle har det fælles mål at arbejde konstruktivt for en bedre skole.”
Mette With Hagensen, der er formand for Skole og Forældre, en organisation for forældre og skolebestyrelser på folkeskoler i Danmark, er ikke begejstret for at få eksterne medlemmer af skolebestyrelserne, som ikke har direkte tilknytning til skolen.
“Det, vi frygter, er, at der kommer medlemmer ind i bestyrelserne, der har nogle særinteresser, de gerne vil promovere, som ikke er til skolens fælles bedste,” uddyber hun.
“De forældrevalgte medlemmer af skolebestyrelsen er der for skolens skyld, mens de eksterne medlemmer repræsenterer en virksomhed eller forening. Det er den kasket de har på.”
Hun har svært ved at se, at skolen ikke kan få akkurat det samme samarbejde med det lokale erhvervsliv og de lokale foreninger, selvom de ikke er repræsenteret med medlemmer i skolens bestyrelse.
“Der er rig mulighed for at inviterer gæster ind til bestyrelsesmøderne. Desuden er mange af forældrene i bestyrelserne også aktive i det lokale foreningearbejde, og kender via deres arbejde ofte til det lokale erhvervsliv.”
Samtidig ser Mette With Hagensen en risiko for, at alt for store bestyrelser lægger en hindring i vejen for et effektivt bestyrelsesarbejde.
“Det kan være ret svært at få fremdrift, når alle skal til orde. Især hvis man sidder med hver sin dagsorden,” siger hun.