Elleve frivillige i Ældre Sagen Nørre Djurs får årsnåle
Årsmøde på onsdag i sognegården i Ørum
Ved Ældre Sagen Nørre Djurs' årsmøde vil fire frivillige modtage ældre Sagens 10 års nål og syv frivillige får 5 års nålen for deres indsats i lokalafdelingen. Årsmødet finder sted i Sognegården i Ørum onsdag 4. marts klokken 19-22.
Der er i år fire på valg til lokalbestyrelsen samt to suppleanter. Et bestyrelsesmedlem genopstiller ikke.
Formand Ingeborg Kyed Pedersen vil i sin beretning komme ind på Ældre Sagens mange aktiviteter og om Ældre Sagens holdninger til politiske tiltag og de virkninger, de har på ældreområdet. Hun fremhæver det gode samarbejde Ældre Sagen har med kommunen, voksen- og plejeudvalget og det folkevalgte ældreråd.
Ved det efterfølgende traktement vil Lise Bomholt, Rimsø fra ”initiativtagergruppen kompetente borgere” orientere om muligheder for at skabe liv og åbne døre i det nedlagte Rimsø plejehjem.
Ove Adamsen, Stenvad, og Morten Nielsen, Voldby, vil stå for sang og musik.