Teaterchef inviteres med i det fine selskab
The Broadway League inviterer Søren Møller indenfor
Fredericias teaterchef, Søren Møller, er blevet inviteret med i The Broadway League.
Der er tale om et selskab og netværk, der arbejder med at fremme teaterindustrien og blandt andet står bag Tony Awards, der er teaterverdenens pendant til filmenes Oscars.
Han er blandt de første ikke-amerikanere, der inviteres indenfor.
“ Det er en anerkendelse. Og det er stort at blive anerkendt af nogle udefra med så stor autoritet,” siger Søren Møller.
For det amerikanske selskab er det væsentligt at få fat i teaterfolk af internationalt karat, uanset hvor i verden de holder til, fortæller direktør Charlotte St. Martin fra New York.
“The Broadway League har fornylig oprettet en ny, international medlemskategori. Det har vi gjort for at styrke samarbejdet med professionelle folk rundt om i verden, der skaber teater på Broadway-niveau. For at blive inviteret med, skal man være blevet anbefalet af en af vores eksisterende medlemmer blandt verdens top-professionelle,” skriver hun i en mail til Lokalavisen Fredericia.