Fortsæt til indhold

Nu kan storkene bare komme

Lørdag formiddag blev de tre storkereder sat op på flyvestationen

Samfund
Af Helene Holm Stolle

Forhåbentligt bliver der snart flyvende aktivitet på den gamle flyvestation i Værløse igen. Naturstyrelsen og foreningen storkene.dk har i hvert fald gjort deres til det. Lørdag formiddag fik de nemlig rejst tre høje pæle med hver sin storkerede på.
"Storkene.dk har prøvet det flere gange, og Naturstyrelsen havde gode håndværkere med, så arbejdet forløb i skøn forening - ikke mindst for de 50 mennesker, der havde fundet vej til flyvestationen for at se storkerederne blive sat op", fortæller Alf Blume.
Alf Blume er formand for Danmarks Naturfredningsforening i Furesø, og initiativet med at prøve at bringe storkene tilbage til Furesø kommer blandt andet fra ham.
"Naturfredningsforeningen betaler for den ene rede, mens Naturstyrelsen og Furesø Kommune betaler for de to andre reder, så det her er jo et 'grønt partnerskab'", lyder det fra Alf Blume, der også glæder sig over den naturpleje, der er i fuld gang på flyvestationen.
"Der er nye folde til kvæg, rydning af krat ved vandhuller og nye vådområder opstår, fordi dræn ikke vedligeholdes – alt sammen noget der bidrager til at gøre området mere egnet til storken. Derfor kan vi nu bare vente og håbe på, at den kommer", lyder det fra Alf Blume.

Det var Naturstyrelsen og foreningen storkene.dk, der stod for opsætning af storkerederne på flyvestationen. Foto: DN Furesø
Omkring 50 mennesker havde fundet vej til flyvestationen for at se de tre storkereder blive sat op. Foto: DN Furesø