Fortsæt til indhold

Nej, RV deltager normalt ikke ved medlemsmøder i DF

Samfund
Svend Thorhauge, folketingskandidat for Radikale Venstre i Skanderborg, Odder og Samsø, Klostervej 120, 8680 Ry

Aksel Nielsen fra DF spørger (5/3-15), hvorfor der ikke var flere radikale til stede ved et debatmøde arrangeret af Dansk Folkeparti den 26. februar på Hørning Kro, hvor Martin Henriksen (DF) og Liv Holm Andersen (RV) var i duel. Aksel Nielsen savnede den Radikale skanderborgforening og mener, at det er, fordi vi ikke tør møde 'dem med de onde holdninger'.

Det er en god tradition, at partier inviterer politiske modstandere til sine egne møder. Det gør vi også i Radikale Venstre. I januar havde vi inviteret Kristian Thulesen Dahl og Johanne Schmidt-Nielsen til duel med Morten Østergaard. Der var dengang nærmest kun radikale til stede, da Thulesen Dahl og Schmidt-Nielsen netop var gæster i en radikal sammenhæng.

Debatmødet den 26. februar var et møde for medlemmer og sympatisører af DF. De, der var til stede, vil vide, at der var valgmateriale med DFs folketingskandidater på alle stole, et bord med DF-merchandise, ligesom panelbordet var flankeret af bannere for DF. Det var kort sagt ikke et fælles møde, men – helt som mødet med Østergaard, Thulesen Dahl og Schmidt-Nielsen - et internt partimøde. Så selvfølgelig fyldte vi ikke meget.

Men Radikale Venstre i Skanderborg var faktisk tilstede, der var også et bestyrelsesmedlem fra opstillingskredsen og jeg selv var med som folketingskandidat.

Derfor hørte jeg også Liv Holm Andersen lægge ud med, at vi i Radikale Venstre ikke mener, DF har onde holdninger. Tværtimod deler vi mange bekymringer, og er blot ikke altid enige om, hvilken vej vi skal gå for at løse landets udfordringer.

Jeg synes, vi skal fortsætte på den måde i stedet for at male fejlagtige billeder af hinanden i læserbreve.

Vi var nemlig tilstede. Og vi vil altid gerne drøfte politik med DF. Men vi kommer ikke i mangfold til DFs medlemsmøder. Dem må de selv fylde op.