Første afviste flytter ind i februar
Udlændingestyrelsen melder nu ud, at indflytningen er umiddelbart forestående
Udlændingestyrelsen fastholder planen om, at Sjælsmark Kaserne kan tages i brug som udrejsecenter for afviste asylansøgere fra februar måned.
Det fremgår af en pressemeddelelse, som styrelsen udsendte fredag.
Heri fremgår det, at der i løbet af februar vil "ske indflytning af forventeligt op mod 130 personer på centeret", og at udrejsecenteret derefter vil blive taget i brug i etaper hen over 2015.
Læs også: Fakta: De skal bo i udrejsecenter
Der er dermed tale om en konkretisering af planerne, idet Udlændingestyrelsen hidtil blot har villet bekræfte, at centret "tages i brug" i februar og ikke, om det var ensbetydende med, at der også flyttede mennesker ind da.
Læs også: Uvist om udrejsecenter bliver klar til tiden
Udlændingestyrelsen oplyser desuden, at der på sigt vil ske en overflytning af de personer på tålt ophold og udviste personer, som i dag bor på det nærliggende Center Sandholm. Der vil også senere på året blive holdt et informationsmøde for de lokale borgere og erhvervsliv.
Udmeldingen kommer i øvrigt, netop som Hørsholm Kommune har meldt ud, at man ønsker et stop for alle aktiviteter på Sjælsmark Kaserne, indtil man har sikret sig, at alle love og regler i forbindelse med omdannelsen til udrejsecenter er overholdt.