Fortsæt til indhold

Kigger på placeringen af flygtninge-pavilloner

"Vi tager indsigelserne meget seriøst og kigger dem grundigt igennem, men jeg hverken vil eller kan love at ændre placeringen på pavillonerne," siger borgmester Willy Eliasen, som ikke vil se større eller mindre "flygtninge-byer" i kommunen

Samfund
Kenneth Tanzer

Det er ikke faldet i god jord, at Egedal Kommune har besluttet at placere de såkaldte flygtninge-pavilloner på Barnekær i Stenløse og tæt på Stengårdsskolen i Ølstykke samt Lærkeskolen i Stenløse.
Således har flere grundejerforeninger og et hav af forældre gjort indsigelser mod planerne, men nu holder Egedal-borgmester Willy Eliasen (V) en dør på klem for en ændring.
"Nu læser vi først indsigelserne grundigt igennem. Vi skal se, om der skal ændres noget i forhold til placeringerne, men det er ikke sikkert, at vi har mulighed for at ændre vores beslutning. Under alle omstændighederne tager vi borgernes indsigelser meget seriøst, men jeg hverken kan eller vil love noget," siger Willy Eliasen til Lokalavisen Egedal.
Det er især pavillon-placeringen på parkeringspladsen tæt på Stengårdsskolen, som Egedal Kommune har fået kritik for, men Willy Eliasen kan ikke følge forældrenes bekymring.

Ikke så farligt

"Først og fremmest, så mener jeg ikke, at placeringen på Stengården ligger så tæt på skolen. Det er ikke så farligt at have flygtningene boende. Se bare på Barnekær, hvor der gennem længere tid har boet flygtninge. Det har ikke givet støj eller problemer. Mange borgere har endda boet klods op af de her flygtninge uden at de har opdaget det. Jeg tror, at man er bange for angsten for det ukendte, og det er der ingen grund til. Allerød Kommune har i øvrigt også valgt en placering ved en skole, så vi er ikke den eneste kommune," siger Willy Eliasen, som understreger, at Egedal Kommune ikke vil ende med små "flygtninge-byer."
"Der snakkes om at finde andre placeringer. Vi har også brugt meget tid på at kigge os omkring, men vi vil ikke bare sende dem ud på en mark eller et andet sted. De skal bo i nærheden af os danskere, for det er familier med børn, som også skal benytte vores skoler og pasningstilbud. Der skal ikke placeres 100 eller 200 flygtninge for sig selv. Det ville medføre en flygtninge-by, hvor der ikke sker en integration. Jeg vil mene, at grænsen går ved 20-30 flygtninge på ét sted. De skal i stedet spredes ud i kommunen og blive en del af vores samfund, men det er ikke nemt at finde egnede steder, hvor de kan placeres. Vi er under pres," siger Willy Eliasen.
Kommunerne fik dog en håndsrækning i sidste uge, da Regeringen og Kommunernes Landsforening (KL) indgik en aftale, som gør det lettere at give flygtningene et sted at bo.
Nu er der givet grønt lys til, at flere flygtningen kan bo under samme tag, ligesom der laves en boligbørs, hvor kommunerne og de danskere, der gerne vil huse flygtninge, kan finde hinanden.

Ny aftale kan hjælpe

"Jeg har ikke hørt om aftalen endnu, men hvis reglerne bliver lempet, så vil det være en stor hjælp for os. Lige nu er der nemlig nogle regler om placering, som spærrer for en fornuftig udnyttelse af mulige lokaler. Vi har eksempelvis nogle tomme bygninger i industri-området på Frydensbergvej i Stenløse, hvor der er mulighed for beboelse, men de må kun bruges til et industri-formål. Kunne vi benytte det til flygtninge, så ville det være godt for én familie, men jeg må igen slå fast, at jeg ikke vil samle for mange ét sted," siger borgmesteren.