Fortsæt til indhold

En fest for de unge til Galten Byfest

Samfund
Arkiv

Der bliver noget at glæde sig til for de unge, når Galten Byfest snart løber af stablen. To komikere og en vild gruppe musikere er nemlig parate til at sætte en fest i gang.
Torsdag 14. maj går både Uffe Holm og comedy-kollegaen Ruben Søltoft på scenen for at give sjove jokes. Sidstnævnte er flere gange danmarksmester i Stand Up.
”Det bliver helt sikkert under bæltestedet, så vær forberedt på sjofle jokes og sovekammerhistorier,“ fortæller Carsten Bach fra arrangørgruppen bag Galten Byfest.

En vil koncert i vente

Om fredagen vil det igen blive vildt, når hovednavnet Vild Smith går på scenen for at give koncert. De har blandt andet vundet DR's KarriereKanonen og er sidenhen blevet spillet meget i radioen.
“Byfest udvalget håber dog ikke, at for mange af de unge mennesker følger opfordringen i en af Vild $miths sange ”Vild i dag Syg i morgen”,” lyder det fra Carsten Bach.

Pressefoto.
Pressefoto.