Karina og Niels har åbnet deres hjem for syrisk ægtepar
"Vi har pladsen og synes, at det er vigtigt at hjælpe nye borgere til en positiv integration". Sådan siger Karina og Niels, der har valgt at dele deres hus med et syrisk ægtepar
Det er ikke længe siden, integrationsrådet i Furesø Kommune sammen med Røde Kors stod bag et borgermøde, hvor fokus var at finde frivillige netværkspersoner til de flygtninge, som kommunen modtager for tiden. Borgerne var positive, og ved selve mødet meldte 80 personer sig. Siden da er flere kommet til. Det samme gælder antallet af familier, der gerne vil mere end bare være netværkspersoner.
Èn af de familier er ægteparret Karina og Niels og deres to børn. De bor på Farum Hovedgade, og lige nu er deres familie udvidet med to. De har nemlig ladet et syrisk ægtepar, Mohammed og Hodda, flytte ind i husets anneks.
"Vi har pladsen og synes, at det er vigtigt at hjælpe vores nye borgere til en positiv integration, når vi har mulighed for det. Samtidig får vi som familie en masse gode oplevelser", fortæller Karina.
"Det gør mig stolt", siger Bondo om furesøborgerne hjælp - læs med her
Mohammed og Hodda kom til Furesø i januar måned i år, og de er meget interesserede i at lære dansk. Hodda er allerede begyndt på sprogskole, og mens Mohammed venter på at skulle begynde, prøver han selv at tilegne sig sproget. Det sker ved at tage noter fra de danske undertekster, når han ser fjernsyn.
I huset har de to sammenbragte familier deres helt egen måde at kommunikere på - en måde, der som regel består af en hel del kropssprog med en blanding af arabiske, danske og engelske ord.
"Vi ser frem til, at vi sammen kan tale lidt mere dansk suppleret med engelsk", siger Karina og tilføjer, at hun sammen med sin familie glæder sig til at vise Mohaamed og Hodda mere af det danske samfund.
Hvis du vil være frivillig netværksperson hos Røde Kors, klik her
"Vi er allerede begyndt i det små med en tur på Spejdernes Loppemarked. Her fandt Mohammed og Hodda en sofa, som de manglede, og de vil allerede gerne på loppemarked igen. Det var virkelig en stor oplevelse for dem", fortæller Karina, der som noget af det første, da Mohammed og Hodda flyttede ind, tegnede et kort til dem, så de blandt andet kunne finde hen til supermarkedet.
"De havde kun været i kommunen i to uger på det tidspunkt, og jeg syntes, det var vigtigt at gøre alt, hvad vi kunne, for at de også kunne føle sig hjemme", lyder det fra Karina.
Måtte efterlade børnene
Med flugten fra Syrien til Danmark, har Mohammed og Hodda måtte efterlade meget bag sig. Mohhamed, der oprindeligt er uddannet ingeniør men senere hen uddannede sig til tandlæge, drev to tandklinikker i sit hjemland. Men selvom arbejdet gik godt, var flugten til Danmark så dyr, at der i første omgang ikke var råd til at tage resten af familien med sig. Det ville også have gjort det hele mere risikofyldt.
"Vores børn er hos min mor, der passer godt på dem. Men vi håber, at vi snart er samlet igen", fortæller Hodda.
Netop nu er Sundhedsstyrelsen i gang med at vurdere Mohammeds syriske uddannelse som tandlæge og dermed også i gang med at vurdere hans mulighed for at finde arbejde i Danmark. Her har Furesøægteparret, Niels og Karina også været behjælpelige med at oversætte og forklare den korrespondance, der har været i den forbindelse.
Du kan læse mere om, hvordan du kan hjælpe flygtningene i Furesø her eller ringe til Furesø Jobcenter på telefon 72355129 eller via mailadressen jobcenter@furesoe.dk.