Ung duo vil udfordre sabbatårs-markedet
To unge fyre fra Aarhus N er gået i luften med et nyt rejsebureau
Martin Andersen og Mathias Højbo har netop offentliggjort, at deres selskab 'Young Adventurers' er registreret i rejsegarantifonden og må dermed udbyde rejser. '
Young Adventurers' henvender sig til unge i alderen 18-30 år, der i deres sabbatår ønsker en længere rejse, hvilken byder på natur- og kulturoplevelser, en masse adventure, nye sociale relationer og helt igennem en oplevelse for livet.
To år undervejs
Ideen og passionen bag Young Adventurers har ligget og ulmet i lang tid. Der er blevet arbejdet intenst på projektet i mere end to år.
”Jeg har altid elsket at rejse, at opleve nye steder, kulturer, dyreliv og hvad andre lande og byer har at tilbyde! Derudover har min familie altid rejst meget, hvor min far og onkel i 1990'erne har haft rejsebureauet Højbo Rejser. I den forbindelse rejste vi meget til Italien, og her fik jeg det 'at rejse' og det 'at guide' godt ind under huden.” siger Mathias Højbo i en pressemeddelelse.
Det startede for alvor, efter Mathias i sit sabbatår, havde været en tur til Ecuador og på Galapagos-øerne.
Firmaet holder til i Viby, men makkerparret bor i det nordlige Aarhus.