Fortsæt til indhold

Aarhus ikke berørt af fejl i pas

Samfund
Arkiv

Hvis dit pas er udstedt hos Borgerservice eller på et lokalbibliotek i Aarhus Kommune, kan du trygt rejse på ferie, da Aarhus Kommune ikke er berørt af den fejl med fingeraftryk, som i øjeblikket bekymrer mange danskere.
I alt 44 danske kommuner er ramt af en fejl i pas, men da Aarhus Kommune bruger en anden leverandør, er pas udstedt i Aarhus ikke ramt af fejlen.
Det er en fejl hos en leverandør, som betyder, at borgere i 44 andre kommuner står med fejl i deres pas, hvis de er udstedt efter den 2. februar 2015.

”Vi bliver kontaktet af rigtig mange borgere lige nu, som er bange for, om deres pas er ramt af fejlen. Vi kan heldigvis betrygge de borgere, som har fået udstedt deres pas i Aarhus, om at de trygt kan tage på påskeferie”, siger chef for Borgerservice, Lene Hartig Danielsen, i en pressemeddelelse.