Fortsæt til indhold

Nostalgi til have- og markedsdag på Stjernholm

Der er både udstillinger, loppefund og et væld af planter på Stjernholm

Samfund
Arkiv

Museet Stjernholm ved Nim holder have- og markedsdag søndag den 17.maj fra kl. 11 til 16, hvor udstillere viser deres ting og sælger ud af alt godt fra og til haven. Det kan være planter fra haven, læge- og krydderurter, tilbehør og andet godt grej som er praktisk i havearbejdet. Der er masser af ideer til haven.
Samtidig kan man se udstillingerne for 2015, der fokuserer på temaer som: Madam blå, Vinterting, Strygejern, Vægte, Væve m.m., Symaskiner, Damefrisør, Landbrugsting, Redskaber til smørfremstilling, Egnens værksteder, ”Brædstrupvine”.
Landbrug og Egnens faneparade, Stuehuset er indrettet som for 50 -60 år siden.
Museets Skoletjeneste er et af de faste programpunkter på Stjernholm og er vældig populær. Her kan skoleelever opleve og deltage i forskellige gøremål, som de var i gamle dage. Også i år tilbyder man, at lave julearrangementer i uge 48 og 49. Sommerens udstilling i cafeen i år er hentet fra Stjernholms egne magasiner. Så kom og betragte vores egne billeder, der igennem tiden er havnet på Stjernholm.