Fortsæt til indhold

Google Glasses blev testet i Følle

Landmand Mikkel Juhl Nielsen prøvede Google Glasses i to uger

Samfund
Anette Bonde

“Glass”. “Identity cow”. “2649”.
Mikkel Juhl Nielsen, kvægproducent på gården Karensminde ved Følle, læser koens ørenummer og siger det højt. Efter et par sekunder ved han, at der er tale om en ko på 1642 dage, der producerer 29,8 kilo mælk dagligt, den er insemineret, men den er ikke konstateret drægtig endnu.

En skærm foran sig

Alt det får han at vide af de Google Glasses, han bærer. Han læser det på en slags skærm halvanden meter foran sig, som kun han kan se. Kommunikationen med brillerne foregår på engelsk.
Mikkel Juhl Nielsen prøvede i to uger de såkaldte Google Glasses af for at vurdere, hvordan de kunne lette og optimere arbejdet i hans besætning med malkekvæg. Tre andre landmænd i Jylland gjorde det samme, og deres tilbagemeldinger danner nu basis for en justering og eventuelt videreudvikling af brillerne.
Det er Erhvervsakademi Aarhus, SEGES og Aarhus Universitet, der står bag. Projektet med at udvikle en dedikeret app til internetbrillen har stået på i mere end et år og har involveret datamatiker- og jordbrugsteknologstuderende.

Bestille inseminør direkte

Mikkel Juhl Nielsen vurdering af Google Glasses er, at de er nemme at bruge og letter mange ting i det daglige, for eksempel at man kan få informationer, samtidig med at man arbejder. På sigt kan man nok også bestille inseminør direkte på brillen, mener han.
“Det er altid sjovt med ny teknologi, og hvis det kan være med til at gøre nogle ting nemmere, er det jo fint. Det, der er smart, er at man kan kalde ting frem ved hjælp af stemmekommandoer i stedet for at skulle taste de samme ting frem på sin mobiltelefon. Brillerne er klar hele tiden.”
Om han investerer i Google Glasses på et tidspunkt, afhænger af pris, funktionalitet og udviklingen af dem. For eksempel må de gerne kunne registrere i højere grad end nu, hvor de mest kan bruges til at hente informationer med.

Færdig til sommer

Morten Mathiasen, cand. scient. i datalogi og matematik, lektor på Erhvervsakademi Aarhus, oplyser, at parterne bag projektet nu er i gang med at vurdere i hvilket omfang det er noget, landmændene kan tage til sig, og hvilken værdi det vil give i deres dagligdag.
Nogle af de tilbagemeldinger, der kom fra landmændene, har man også fået implementeret, blandt andet at visse ting skal kunne registreres direkte på brillen, og at den medarbejder, der møder ind senere på dagen, kan aflæse, hvad der er blevet lagt ind tidligere samme dag.
“Dette er et af de absolut første konkrete eksempler, hvor man prøver Google Glasses af i en produktionssammenhæng i Danmark for at se, hvor det præcist er, at brillerne skaber værdi, som man ikke kan få på anden vis.”
Ifølge Morten Mathiasen er man færdig med at evaluere brillerne til sommer. Derefter er det op til andre at videreudvikle Google Glasses i landbruget og eventuelt starte en produktion af dem.