Et dårligt plakat-valg
Leder af Dansk Plakatmuseum finder valgplakaterne kedelige. En enkelt stritter lidt ud
De hænger overalt. På enhver lygtepæl placeret ved en vej af en vis størrelse.
Og gør det de næste to uger.
Men set gennem en plakatnørds briller, så gør de genren til skamme.
“De er enormt kedelige. Der er ingenting, der overrasker en, forbløffer en, eller gør, at man undres. De er SÅ forudsigelige,” siger Elsebeth Asted Schanz, der er leder af Dansk Plakatmuseum, der ligger i Den Gamle By.
Netop nu har museet en udstilling, der viser valgplakater gennem 100 år.
“Op til omkring 1960 gjorde man rigtigt meget ud af valgplakaterne. De var ofte lavet i samarbejde med en kunstner. Men efter fjernsynets udbredelse er de blevet mere og mere kedelige. I dag er de masseproduceret og helt uden nerve. Kunsten er gået tabt,” siger museumslederen, der er medforfatter til bogen 'Valget er dit - den danske valgplakat i 100 år”, som udkom i april.
Vælgeren er væk
Tidligere var vælgeren med på plakaten. Indtil 2011 kunne man også finde et kryds på nogle af dem.
“I dag er vælgeren helt forsvundet. De er barberet helt ned, så det udelukkende er et politikerportræt, der i øvrigt ofte er photoshoppet,” siger Elsebeth Aasted Schanz.
I dag har plakaterne ikke et budskab, der kan stå alene.
“Hvis du ikke er på sociale medier og følger med i tv-debatter, så kan du ikke afkode dem. De kan ikke stå alene, og så er det en dårlig plakat,” siger plakat-eksperten.
Dog er der en plakat, som har forsøgt at skille sig lidt ud, og museumslederen anerkender forsøget.
Enhedslistens Søren Egge Rasmussen har fået sin kæreste, der er kunstner, til at tegne på nogle af plakaterne, der hænger i Hjortshøj.
Han har for eksempel fået en cyklist og en letbane på skulderene.
“Det er da lidt sjovt. Hvadsom helst er forfriskende. En rød næse, en sjov hat - bare et eller andet, så man lige stopper op og fæstner sig ved dem. Som det er i dag, så er der jo ellers ingenting at kigge efter,” siger Elsebeth Aasted Schanz.
Udstillingen på Dansk Plakatmuseum kan ses frem til 5. juli.