Jaguarer indtager Alléen
På lørdag den 13. juni kan man nyde synet af 36 klassiske Jaguarer i og omkring Charlottenlund
Alle med hang til smukke, klassiske biler kan komme helt tæt på 36 gamle Jaguarer fra både Sverige og Danmark, når de kører rally igennem Charlottenlund på lørdag.
Anledningen er to gange jubilæum - Svensk Jaguarklub fylder 45 år i år, og Jaguar of Denmark runder de 40 - og det fejres med et 'Øresundsrally', der starter på den svenske side af Øresundbroen lørdag morgen og slutter i Helsingør søndag.
I spidsen for den danske del af løbet står Skovshoved-parret, advokat Asbjørn Rønn-Simonsen og kunsthistoriker Lene Wessel Falk, som deltager i deres sorte Jaguar E-type roadster kaldet 'Miss Jackie' - Miss for katten jaguar og Jackie efter stilikonet Jackie Kennedy.
Oplev stemningen
"Vi håber, at mange har lyst til at opleve stemningen på Jægersborg Allé og nyde synet af de fine biler", siger Lene Wessel Falk.
Kortegen kører ind på Alléen fra Femvejen kl. 11.55 og fortsætter til Rådhusvej, hvor alle fruerne står ud af bilerne for at besøge en af gadens butikker. Imens kører mændene bilerne ned til Charlottenlund Station. Her holder de cirka 10 minutter, og alle interesserede kan komme tæt på bilerne, inden mændene henter damerne og kører retur ad Jægersborg Allé til Bernstorffs Slot.
"Der bliver sikkert lidt trafikkaos både på Jægersborg Allé og på Rådhusvej, men vi håber, Nordsjællands Politi vil få trafikken til at glide, og glæder os over den store opbakning, vi har fået fra en lang række lokale butikker, som sponserer løbet med små gaver og drikkevarer", siger Lene og tilføjer:
"Ved slottet parkeres bilerne ved Kancelligården klokken 12.30 og en times tid frem, mens vi spiser frokost. Her er man også meget velkommen til at bese bilerne".
Fortsætter nordpå
Efter frokost kører kortegen atter på Alléen ned til Øresund og fortsætter nordpå ad Strandvejen mod Vedbæk og dernæst ad småveje rundt i det nordsjællandske.
Der overnattes på Rungstedgård Hotel, ankomst cirka kl. 18, og rundes af ved Kulturhavnen i Helsingør søndag cirka kl. 12 og to timer frem. Også de to steder kan man komme tæt på og nyde de gamle biler.
Det er ikke første gang, parret arrangerer rally for de klassiske Jaguarer. For to år siden stod de bag et stort rally på Sydsjælland.