Visitationszone forlænges igen
Fyns Politi har igen valgt at forlænge visitationszonen med to uger på grund af ulmende bandekonflikt
Den gældende visitationszone i Odense bliver endnu en gang forlænget i to uger på grund konflikten mellem Hells Angels og Black Army. Den nye periode løber frem til onsdag 21. december.
Visitationzonen blev oprettet 9. september, og politiet løbende foretaget visitationer i området.
“Vi har i den seneste periode rejst sigtelser for ulovlig besiddelse af kniv og for overtrædelse af våbenloven i øvrigt. I flere tilfælde er de rejst mod personer med tilknytning til rocker/bandemiljøet. Vores efterforskning har samtidig vist, at der fortsat er spændinger mellem parterne. Derfor forlænger vi endnu en gang visitationszonen,” udtaler politiinspektør Benny Linde Larsen i en pressemeddelelse fra Fyns Politi.
Grillspyd og baseballbat
Siden 9. september har politiet gennemført 545 visitationer og beslaglagt et oversavet jagtgevær, syv slagvåben (herunder baseball-bat), 27 knive, to gasspray, et knojern, et grillspyd, en savklinge og en peberspray.
(jesl)