Fed rock, syretrip og masser af fest
Om cirka en måned er der premiere på Vilhelmsborg Festspil - i år er det Hair, der spiller
Et tidsbillede, masser af fed rock og et væld af farver. Det er nogle af de ingredienser, der er med i årets Vilhelmsborg Festspil, hvor Hair er på programmet med premiere tirsdag 26. juli.
Lokalavisen har mødt forestillingsleder og skuespiller i årets stykke, Sofie Ulsø.
“Publikum kan forvente et brag af en fest. Der er ikke ret mange snakkescener, da Hair næsten er gennemkomponeret - ensemblet er næsten på scenen hele tiden,” fortæller hun.
Der er ikke som i de tidligere festspil i skoven ved Mårslet så meget handling, men mere et tidsbillede fra USA's 68'er-tid.
“Selvfølgelig er der også noget handling i stykket, men først og fremmest er der en masse god musik, og der er også de to fremtrædende figurer, Claude og Burger, som vi følger,” siger hun.
For dem som kender til musicalen Hair, ved man, at handlingen udspiller sig i New York, hvor Claude bliver hevet ind i hippiemiljøet af Burger.
“Vi kommer til at vise peace, love and harmony, og publikum kommer til at opleve en masse farver og skuespillere på scenen under syretrippet, som godt kan virke lidt abstrakt,” fortæller Sofie Ulsø.
Ikke for børn
I modsætning til flere af de andre års festspil er dette års Hair uegnet for børn.
“Der er rigtig meget fokus på sex. Der er blandt andet en hel sang, der handler om orgier, onani og sex, så det er ikke så børneegnet,” siger Sofie Ulsø.
Hun lover, at hele holdet er klar til at fyre den af til premieren. Lige nu holder skuespillerne ferie, men 9. juli går de i gang med øve på selve scenen, og det glæder hun sig til.