Fortsæt til indhold

Netcaféer hitter i Aarhus

På de fleste af ugens dage er de nyåbnede netcaféer fyldt med spilleglade aarhusianere. Der er nemlig rift om computerne

Samfund
Jeppe Kristensen

“Endelig har vi fået et sted, hvor vi kan game,” fortæller computerspilsenthusiast Martin Luther Andersen begejstret i rygepausen med vennerne ude foran den nye netcafé i Aarhus - In the Matrix.
Her har han valgt at tilbringe aftenen med vennerne over et spil Counter Strike på netcaféen In the Matrix. Kæden, som også har computerspilscaféer i Aalborg og København, åbnede tidligere i år.
Og det er med succes ifølge afdelingschefen Ibrahim Bekrem.
“Det går rigtig godt. Vi mærker en stor interesse blandt aarhusianere. Og så er det fedt, at vi kan tilbyde en aften med god kvalitet og hygge,” siger afdelingschefen på netcaféen, der ligger i Blockbusters gamle lokaler på Frederiks Allé.

Men In the Matrix er ikke den eneste nyåbnet netcafé, som oplever en stigende interesse fra de spilleglade aarhusianere. Og så på Finderupvej er det muligt at spille alt fra Fifa, Counter Strike til League of Legends, hvor spilcaféen C4 Gaming Lounge underholder primært unge mænd med de populære spil.

“Det går bedre end forventet. Jeg gamer selv og kender derfor miljøet. Så jeg vidste godt, at der var et behov i Aarhus. Men jeg havde ikke regnet med, at det ville gå så godt,” siger ejeren af C4 Gaming Lounge, Hassan Mahamod.

Udstyret er det vigtigste

Og én af de ting, som tiltrækker gamere i alle aldre på netcaféerne i Aarhus, er udstyret.
“Det handler om, at vi har det rigtige udstyr. Det skal være det nyeste, og så skal det være kvalitet,” siger Ibrahim Bekrem.

Og det kan gamer Martin Luther Andersen godt nikke genkendende til, når han vælger at bruge aftenen på at spille på netcafé.
“Det er bøvlet at transportere sin stationær computer rundt. Og så er vi sikker på, at alle har computere, som kan de samme ting. Derfor er det federe at tage på netcafé i stedet for at samles hjemme ved hinanden for at spille,” forklarer den 24-årige spanskstuderende gamer.

Fællesskabet fylder

Fællesskab er der rigeligt af, når computerspilslokalerne fyldes op med gamere.
“Der er et fedt miljø på caféerne, fordi alle er enige om at spille. På den måde opstår der også et fællesskab,” siger Martin Luther Andersen.

Hvis man har lyst til at tilbringe en time på netcafé i Aarhus, så koster det mellem 10 til 20 kroner. Men man skal være hurtigt ude, for der er rift om pladserne.