Julegaverne må godt være brugte
Et flertal af danskerne synes, at det er okay at give genbrug i julegave. Genbrugsgaver er mere personlige og unikke, mener en ekspert
Danskerne er vilde med genbrug. Over en halv million danskere følger i disse uger med, når genbrugseksperter og antikvitetshandlere i bedste sendetid prøver at gøre et kup i programmet 'Skattejægerne' på DR1, og tanken om, at der ligger brugte ting under juletræet, slukker ikke julelysene i vores øjne.
I en undersøgelse, som YouGov har foretaget for Søndagsavisen, svarer 78 procent, at de synes, det er okay at give brugte gaver.
Rikke Bigum har tidligere købt en lille andel af sine julegaver brugt, men i år er gavebudgettet ikke, hvad det har været, så alle julegaverne til børnene i familien er fundet på loppemarkeder og genbrugsstationer.
"Det, man kan få i butikkerne, er meget dyrt. Når jeg køber genbrug, får de for meget mere, end jeg har givet for det. Jeg har fundet Lego til under halv pris og har også fundet legetøj, der ser ud, som om det ikke er blevet åbnet," fortæller hun.
Irritation
For indretningsarkitekt og genbrugsekspert Gitte Lacarriere er irritationen over, at de ønskesedler, hun modtager, mere ligner bestillingslister med strømper og skjorter i en bestemt størrelse, årsag til, at hun shopper i genbrugsbutikker til juleaften. Hun anslår, at cirka 20 procent af de gaver, hun giver, har flere år på bagen, og hun ville ønske, at alle gaverne havde det.
"Det sjove ved genbrug er, at man får noget, som ingen andre har. Men man skal give det til nogen, som man ved vil sætte pris på det, for det kan ikke byttes. Jeg har prøvet at give nogle genbrug, hvor det ikke blev modtaget så godt, og det skal jo ikke kun være min lyst til at købe genbrug, der skal fylde. Jeg skal vide, at modtageren også bliver glad for det," siger hun.
Personlig gave
Gitte Lacarriere fortæller, at der kan være penge at spare ved at købe genbrug – hvor meget afhænger selvfølgelig af, hvad man køber. Hun plejer selv at lægge et håndskrevet kort med gaven, hvor hun fortæller, hvorfor hun har valgt netop den gave.
"Genbrug er for mig ikke en nødløsning, det er et bevidst valg om at give en personlig gave," siger hun.