“Det vil vi se nærmere på”
Søndervangskolen vil gå i yderligere dialog med personale og elever, efter at dette års trivselsmåling placerer skolen i bunden
På Søndervangskolen oplever hver tredje elev mobning i en eller anden grad.
34 procent af skolens 172 elever i 4.-9.klasse, der har svaret på spørgeskemaundersøgelsen, krydser af i, at de enten 'meget tit', 'tit', 'en gang i mellem' eller 'sjældent' er udsat for mobning.
En procentsats, som skoleleder Rani Hørlyck mener, er for høj.
“Én elev, der bliver mobbet, er én for meget. Så det er klart, at 34 procent er for mange,” siger Rani Hørlyck.
Cirka 97 procent af Søndervangskolens elever har anden etnisk baggrund end dansk fordelt på op mod 20 forskellige nationaliteter. Skolen har været heldagsskole siden 2006.
“Vi vil ikke acceptere mobning. Det er noget, der ligger mig meget på sinde. Derfor gør vi alt, hvad vi kan for at være tydelige voksne over for børnene i hverdagen. Vi er på en skole med et stort spænd af forskellighed, derfor værner vi om, at der skal være plads til alle,” siger Rani Hørlyck.
Vil gå i yderligere dialog
Skolelederen forklarer, at man på skolen arbejder forebyggende med såkaldte trivselsanalyser.
“Det er særligt pædagogerne, som arbejder med trivselsanalyserne, og tager fat i elever og forældre, hvis de oplever, at et barn mistrives,” siger Rani Hørlyck.
Skolelederen vil nu sætte yderligere ind over for tilfælde af mobning på skolen.
“Vi har nok hæftet os for meget ved, at vi overordnet set ligger i den bedste tredjedel nationalt i trivselsmålingen. Så det er klart, at resultatet giver mig anledning til at gå tilbage og gå i yderligere dialog med lærere og pædagoger,” lyder det fra Rani Hørlyck.
Der har siden 2009 været et lovkrav om, at folkeskolerne skal have en antimobbestrategi. På Søndervangskolen har man ikke en decideret navngiven antimobbestrategi, men en tilsvarende systematik på området, fortæller Rani Hørlyck:
“Vi har en systematisk tilgang til at forebygge og understøtte vores elevers trivsel, som vi sidestiller med en antimobbestrategi.”
Ifølge centerleder ved Dansk Center for Undervisningsmiljø er der ingen konkrete krav til, hvad antimobbestrategien skal indeholde.
“Min anbefaling er, at man i sin antimobbestrategi har medtænkt digital mobning, at den er meget handlingsorienteret, at man involverer både elever, personale og forældre i arbejdet, og at der er fokus på opfølgning og evaluering,” siger Jannie Moon Lindskov.