Bugner af dyreliv
2016 har været et særdeles godt år for de mange fisk i Øresund, hvor stimer vokser og med besøg af hvaler og delfiner
Året 2016 var et fantastisk år for dyrene i Øresund. Aldrig før har marinbiologer og naturvejledere på Øresundsakvariet oplevet en så divers og mangfoldig fauna på alle niveauer lige fra plankton til hvaler.
“Jeg tror ikke jeg har oplevet et år, hvor Øresund i den grad bugnede af dyreliv som det var tilfældet i år og specielt sensommeren har været usædvanlig. Det har virkelig været et fantastisk år at være formidler af Øresunds uerstattelige naturværdier,” siger marinbiolog og akvariechef Jens P. Jeppesen fra Øresundsakvariet i en pressemeddelelse.
Varmen gør godt
Det er helt normalt, at dyreaktiviteten i Øresund boomer i sensommermåneder. Men i år er et særsyn. Produktiviteten har været ekstrem høj, og måske fordi vandet blev rigtigt varmt lyder det fra marinbiologen.
“Øresund er meget speciel blandt andet på grund af de lagdelte strømforhold som blandt andet giver unikke tilførsler af plankton og de uspolerede levesteder, som blandt andet skyldes forbuddet mod bundtrawl i det smalle sund. Disse fakta og den enorme varme har gjort noget fantastisk i forhold til dyrelivet,” siger marinbiolog Jens P. Jeppesen.
Stimefiskene invaderede Øresund i slutningen af juli og mange af arterne blev faktisk i Øresund oktober ud. Årets favorit blev den længe ventede blåfinnede tun der efter 50 års venten igen viste sig i overfladen ud for Landskrona, sikkert lokket ind i Sundet af de mange andre stimefisk, som den traditionelt lever af nemlig makrellen. Tæt under land i hele den nordlige del af Øresund opstod pludselig kæmpe stimer af almindelig arter som sild og brislinger og i halen af disse kom noget så usædvanligt som ansjoser, sardiner og hestemakreller i stimer, som aldrig set før. Akvariets medarbejdere var i disse perioder på massivt overarbejde grundet indfangning af disse stimefisk og det har resulteret i, at Øresundsakvariet har noget så usædvanligt som en kæmpe stime af sardiner svømmende i et ottekantet akvarium. Faktisk er denne stime blevet landets første i et akvarium.
Hvalboom i Sundet
Også når det gælder de store pattedyr har 2016 været helt speciel. 19. maj fik den nordlige del af Øresund besøg af en kaskelot og som Øresundsakvariets medarbejdere fik den store glæde og fornøjelse af filme og opleve.
“Det var meget mærkeligt og stort at se dette store pattedyr ret ud foran Hornbæk Plantage, men ikke desto mindre en oplevelse større end så mange andre oplevelser med hvaler jeg har haft rundt omkring i verden,” siger Jens P. Jeppesen.
logy