Kvickly har den bedste kanelsnegl
7-Eleven og Netto er bedst til de store snegle. Kvickly har derimod de bedste kanelsnegle, og her opper 7-Eleven
Brændt og bitter eller bagt alt for lidt. Afb agningen er afgørende for, om en kanelsnegl bliver vellykket, viser det sig, da testpanelet har gnasket sig gemmen otte almindelige kanelsnegle lavet af wienerdej og re jumbosnegle lavet af gærdej.
Både i jumbosneglene fra Kvickly og Circle K og i kanelsneglen fra Føtex nder panelet eksempler på, at en snegl ikke må bage for længe.
Og modsat trækker det ned, at kanelsneglen fra 7-Eleven ikke virker bagt nok.
"Mange af sneglene er bake-off, så butikkerne får de færdiglavede snegle og skal selv bage dem og komme glasur på. Og her kan et par minutter fra eller til i ovnen gøre en stor forskel," siger Michael René, der er levnesmiddelkandidat og lektor på Professionshøjskolen Metropol.
Det samme er hans meddommer, Tanya Junge Meibom.
"Bare lidt for meget varme giver en tør snegl med brændt smag både i dejen og remoncen," siger hun.
7-Eleven følger op
Hos 7-Eleven siger indkøbs- og marketingchef Charlotte Vendelbo Schrøder, at kæden vil følge op på smag, konsistens og bagning. "Normalt får vi rigtig god feedback fra kunderne på vores kanelsnegle, og derfor er vi overraskede over testresultatet. Vi går op i kvalitet, så det dur ikke, at vi skuffer på den måde. At vi godt kan nde ud af det, viser testen af jumbosneglen, og sådan – eller endnu bedre – skal vi præstere over hele linjen."
Kvicklys kanelsnegl scorer seks stjerner for en god dej, lækkert fyld, n glasur, tilpas afbagning og perfekt balance mellem fyld og dej. Generelt undrer det Michael René, at glasuren ofte er placeret på midten af sneglen. "Den gør bedre nytte ude ved kanten, hvor dejen ofte er mere tør og kedelig," siger han og fremhæver Lagkagehusets snegl, hvor glasuren følger sneglens spiralform.
En enkelt snegl – bløddejssneglen fra Netto – har dog slet ikke glasur på. Umiddelbart er dommerne skeptiske. »Den ser kedelig ud, men er overraskende god. Det gør ikke noget, at der ikke er glasur, for den er nt sød alligevel og slet ikke tør,« siger
Tanya Junge Meibom, som også godt kan lide jumbosneglen fra Kvickly. Michael René er ikke lige så begejstret, for han har fået en væsentligt mørkere og mere tør udgave. De må smage hinandens og er nødt til at lade det trække ned i bedømmelsen, at der er så stor forskel.