Fortsæt til indhold

Nu må du blande pap og papir

Ny teknologi gør det lettere: Fra 1. januar må du også putte pap i din papirbeholder

Samfund
Grethe Bo Madsen

Ny teknologi, der mekanisk sorterer pap og papir betyder, at du fra den 1. januar også må komme pap i din papirbeholder, hvis du er en af de 14.000 husholdninger, der allerede har en papirbeholder fra Renosyd.
“Vores kunder skal selvfølgelig have glæde af, at vi nu rent mekanisk kan sortere papir og pap fra hinanden,” siger privatkundechef Inga Rossen fra Renosyd.
Der er dog stadig visse ting, der stadig skal i restaffaldsbeholderen.Det gælder pizzabakker, mælkekartoner og æggebakker.
Med den nye ordning håber Renosyd at endnu flere vil tilmelde sig ordningen og få hente pap og papir på deres privatadresse.
“Det sparer private bilture til genbrugspladserne og skåner dermed miljøet,” konstaterer Inga Rossen.
Det koster under 200 kroner om året at være tilmeldt ordningen. Prisen for en papirbeholder er ens uanset størrelsen, og derfor kan man, hvis man allerede er tilmeldt ordningen, for et engangsbeløb på 250 kroner skifte til en større beholder, der kan rumme mere pap.
Læs mere om ordningen, beholderstørrelser og priser på wwws.renosyd.dk.