Fortsæt til indhold

13,3 mio. kr. til sikring af Jyllinge

Grundejere kan komme til at betale 100 kr. om måneden

Samfund
Af Mette B. Sørensen

13,3 mio. kr..
Det er de penge, som Roskilde Kommune vil sætte af til stormflodsbeskyttelse af Jyllinge Nordmark.
Det fremgår af referatet fra Klima- og Miljøudvalgets møde tirsdag, hvor et enigt udvalgt sendte sagen videre med anbefaling om at sætte gang i projekterne i både Jyllinge Nordmark og resten af Roskilde inderfjord.
I alt har kommunen allerede afsat 44,1 mio. kr til lokale kystsikringsløsninger på trods af at kystsikring som udgangspunkt skal finansieres af borgerne selv.
Administrationen og udvalget anbefaler, at pengen fordeles som følger:
13,3 mio. kr. til Jyllinge Nordmark, 1,3 mio. kr. til Inderfjorden vest, 6,6 mio. kr. til Inderfjorden Midt samt 12,9 mio. kr. til inderfjorden Øst.

Kommunegaranteret lån

Den endelige beslutning om, hvilken løsning, man vil satse på i Jyllinge skal først behandles af byrådet 28. Januar, men det forventes ikke, at man kan holde budgettet indenfor de afsatte 44,1 mio. kr.
Borgerne kommer også selv til spytte i kassen.
Administrationen ligger dog op til at kommunen stiller garanti for borgernes lån. Det betyder, at borgerne slipper for en individuel kreditvurdering, og at der er gunstige lånebetingelser.
Bliver den økonomiske fordelingsnøgle vedtaget af byrådet, har administrationen regnet sig frem til, at det vil betyde, at borgerne i Jyllinge Nordmark over de kommende 25 år skal afdrage med 100 kr. om måneden på lånet.

Statspenge til borgerne

Det beløb kan dog ende med at blive endnu lavere.
Borgmester Joy Mogensen (A) har nemlig mange gange tilkendegivet, at Staten bør spæde til regningen i forbindelse med kystsikringen.
Der har dog indtil videre ikke været nogle tilkendegivelser fra Miljøminister Kirsten Brosbøl om, at det kommer til at ske.
Men melder Staten sig pludselig på banen med en pose penge, så skal de gå til at nedbringe borgernes medfinansiering, fremgår det af referatet fra Klima- og miljøudvalgets møde.
Næste skridt er nu, at byrådet godkender planerne for sikringen af Jyllinge Nordmark og resten af Roskilde inderfjord. Men før den endelige iværksættelse, skal der ifølge Kystbeskyttelsesloven være en individuel interessetilkendegivelse af alle berørte parter, hvor hver enkelt grundejer kan tilkendegive, om de ønsker projektet eller ej.