Gråsælen yngler igen
Den korte version lyder: Gråsælen yngler atter i det danske Vadehav efter 500 års fravær.
Det lidt lænegere kan fortælle, at under en optælling af gråsælerne i det danske Vadehav den 30. december 2014, blev der observeret en nyfødt unge sammen med sin moder på en fjerntliggende sandbanke.
Observationen blev gjort i forbindelse med Fiskeri- og Søfartsmuseet vintertælling af sæler, der indgår i Naturstyrelsens overvågning af naturen og havmiljøet. Det er første gang, at ynglende gråsæler er observeret i det danske Vadehav, siden arten forsvandt fra området i 1500-tallet. Tidligere var gråsælen ellers talrig i hele Vadehavet, men intensiv jagt og en stigende befolkning af området førte til dens forsvinden.
Siden de første ynglende gråsæler i 1980"erne atter begyndte at dukke op i den tyske og hollandske del af Vadehavet, er bestanden i de to lande vokset. De senere år er der ligeledes observeret et stigende antal gråsæler i den danske del, men hidtil har de ikke ynglet. Den samlede bestand af gråsæler i det internationale Vadehav skønnes til at være over 4000 dyr.