Fortsæt til indhold

På rulleski frem mod Vasaløbet

Ebeltoft Skiklub tilbyder træning på rulleski op til Vasaløbet i Sverige

Samfund
Af Martin Schultz

Mere end 15.000 skiløbere ventes 8. marts at deltage i verdens længste langrendsløb, Vasaløbet, i Sverige.
Deriblandt vil der være adskillige danskere og også skiløbere fra Djursland.
Nu vil Ebeltoft Skiklub give de skiløbere, som har meldt sig til det 90 km lange Vasaløb mulighed for at træne, selvom det denne vinter har været småt med sne til skiløb.
”Rulleski er et godt alternativ, som hvad teknik angår ligger tæt op ad den rigtige langrendsteknik,” siger Per Jørgensen, bestyrelsesmedlem i Ebeltoft Skiklub.

Forbedre form og teknik

Ebeltoft Skiklub har to instruktører med stor erfaring i langrendsløb.
Når der mangler sne i den danske vinter, er det rulleskiene, der køres på, når formen skal styrkes og teknikken forbedres.
”De to instruktører, Peter Sunde og Rolf Duedahl, tilbyder hjælp til at få den rigtige teknik i sporet. De mener, at det kan klippe op mod en time af tiden, det vil tage at gennemføre de 90 km i Vasaløbet,” siger Per Jørgensen.
Har man ikke selv udstyr, kan det lånes, hvis man kontakter en af de to instruktører. Motionister, der gerne vil prøve kræfter med rulleskiene, er også meget velkomne til at møde op.