Allerøds borgmester går til ministre om Sandholmlejren
Jørgen Johansen vil gerne have svar på, hvordan Sandholmlejren tæller med i fordeling af flygtninge og penge
Allerøds borgmester, Jørgen Johansen, vil rette henvendelse til såvel Justitsministeren som Økonomi- og Indenrigsministeren. Emnet er Sandholmlejren.
"Jeg er ved at skrive til ministrene om de opgaver, Sandholmlejren pålægger Allerød, og som vi hverken får udligning eller noget andet for," siger Jørgen Johansen til Allerød Nyt.
Han fortsætter:
"Jeg vil gerne have svar på, hvad det betyder for Allerød, at vi har Sandholmlejren - og i fremtiden også Sjælsmark - liggende i kommunen eller lige ved siden af. Hvordan det tælles med i fordelingen af flygtninge og fordeling af penge."
Allerød Byråd skal i nær fremtid tage stilling til, hvorvidt Allerød Kommune skal melde tilbage til KL, at man ønsker at modtage ekstra flygtninge i 2015 udover den udmeldte kvote på 74 flygtninge.
Økonomiudvalget besluttede 17. februar at indstille til byrådet, at Allerød ikke ønsker at modtage flere flygtninge end de 74 i den udmeldte kvote.