"Din kone knepper med Poul Alling"
Forfatteren Michael Robak fortæller om sin debutroman ”Hele byen ved det” ved et læser-møder-forfatter-arrangement på Ebeltoft Bibliotek
Mandag 16. februar kan man på Ebeltoft Bibliotek møde forfatter og journalist Michael Robak, der fortæller om sin debutroman "Hele byen ved det", - en historie om kærlighed, sex og utroskab, hvor Ebeltoft og Djursland spiller en vigtig rolle.
En stor del af bogen foregår på Djursland og Mols. Hovedpersonen, den tidligere radiovært Tommy Hostrup, kommer fra Fjellerup, men ville ønske han var fra det eksotiske Ebeltoft, hvor ungdomskæresten Pernille var fra.
Michael Robak er selv opvokset på Djursland, er uddannet journalist og arbejder i dag arbejder som reporter, redaktør, og redaktionschef i TV 2's nyhedsafdeling med ansvar for stationens krimimagasiner.
40, fed og færdig
Hovedpersonen Tommy Hostrup har passeret de 40 og er blevet fyret fra radioen, fordi chefen synes han er blevet for gammel. Samtidig ligger hans kærlighedsliv i ruiner.
Det får ham til at handle, da han snuser sig frem til, at hans chef fra radioen har været sin mand utro med en professor. Han skriver et brev med teksten "Din kone knepper med Poul Alling" og sender det af sted i en anonym kuvert. En leg han fortsætter med en stribe breve til andre, som bedrages af deres kærester eller ægtefæller.
"Højresvingsulykker og utroskab er nogle af de ting, der kan smadre en familie på et splitsekund. Utroskab er godt og evigaktuelt stof«, fortæller Michael Robak om sin debut.
»Helt konkret fik jeg på et tidspunkt kendskab til noget knalden-udenom i min omgangskreds. Det fik mig til at tænke over, om man burde sladre? Jeg gjorde ikke noget. Hvis det havde været min bedste ven eller min bror, det handlede om, ville jeg måske have handlet anderledes", siger Michael Robak.
Ikke i den bedste sendetid
Forfatteren tror ikke på, at "Hele byen ved det" nok først ville blive sendt på et tidspunkt efter, ungerne er blevet puttet, hvis romanen havde været et tv-show – primært på grund af de ret saftige sexscener. Men han peger samtidig på, at romanens motiver generelt er brede, og at der også er vil-du-se-min-smukke-navle-ungdomskærlighed i bogen.