Fru slagtermester Kruse sprængte bankboksen
Bente Kruse fik nøglen og stak af med eftertragtet gevinst til bankboks event i Sparekassen Kronjylland
Beboere fra omkring 200 husstande greb chancen, da Sparekassen Kronjyllands afdeling i Tved i sidste uge lagde op til nøgleleg. Men det var Bente Kruse fra slagterslægten i Tved, som havde heldet.
Da hun sidste torsdag indfandt sig i Sparekassen var det nemlig hendes nøgle, som passede i bankboksen og dermed låste den op til den eftertragtede gevinst: en spritnu iPad
Uddelte 900 nøgler på det meste af Mols
Sparekassen Kronjylland havde med hjælp fra IF Mols uddelt 900 nøgler på det meste af Mols, og i alt 200 husstande besøgte afdelingen i løbet af ugen for at se, om deres nøgle passede i bankboksen.
”Det var en rigtig hyggelig uge, hvor vi fik mange besøg. Vi er glade for den store opbakning, der har været omkring vores arrangement og håber selvfølgelig, at det har været en sjov event for alle, som har deltaget,” fortæller Anne Frost Thygesen, afdelingsdirektør i Sparekassen Kronjylland i Tved.