Fortsæt til indhold

Nørager gav den gas igen

Over 180 deltagere forsøgte igen i år at sætte landsbyen markant på danmarkskortet.

Samfund
sica

Starthornet lød og over 180 mennesker farede afsted på cykler, krykker, rollator eller i løb.

Sidste år tilbagelagde Nørager flest kilometer per indbygger blandt alle deltagende landsbyer i hele Danmark.

Om de igen i år løfter Norddjurs vinderchecken på 5.000 kroner og dermed tager tre sejre på stribe er for tidligt at sige, før Gjerrild og Vivild har holdt deres lokaldyste henholdsvis 6. juni og 9. juni. Men i smukt solskin og let svalende vind var rammerne rigtige til at lave endnu et godt resultat i Nørager.

»Vi er konkurrencemennesker, og vi regner stærkt med at vinde igen i år, for opbakningen er fantastisk,« pointerede Thomas Rasmussen under en vandpause.

Thomas Rasmussen havde taget familien med til Lokaldysten. Foto: Norddjurs Kommune

Han var afsted med hustruen Stine og deres to børn, og tilføjede at ”arrangementet er en dejlig nem måde at have noget fællesskab på.”

Barnlig motivation

Trine Fisker, en af de lokale arrangører, havde netop hjulpet en fireårig pige på cykel op af bakken:

»Det er skønt hvis jeg kan motivere nogle af børnene til at tage en ekstra runde. Jeg synes ikke det gør noget hvis vi viser børnene at konkurrence også er en del af livet. Og her tredje gang skal vi dælme også have sejren,« sagde Trine Fisker.

Trine Fisker opmuntrer til en tur mere. Foto: Norddjurs Kommune

På krykker

Patrick Fisker er nevø til Trine og døjede med en mindre knæskade. Men selv på krykker havde han kæmpet sig ud på en enkelt runde krykke-hop:

»Det var hårdt, men man skal jo bidrage, og så er det et fedt og hyggeligt arrangement, hvor man snakker med en masse mennesker,« konstaterede Patrick Fisker.

Patrick Fisker tog en tur på krykker. Foto: Norddjurs Kommune

Heidi Pasciak er en anden af de lokale ildsjæle bag arrangementet. Halvvejs igennem konkluderede hun:

»Det går megagodt som altid« og med henvisning til en deltagerskare der favnede krykker, rollator, klapvogne og racercykler fortalte hun

»Det har en kæmpe betydning for vores fællesskab at få set alle, også dem man ikke lige ser til daglig,« noterede Heidi Pasciak.

Heidi Pasciak kunne konstatere, at det også i år gik "megagodt". Foto: Norddjurs Kommune

Lokaldysten arrangeres i samarbejde mellem DGI Østylland, Norddjurs Kommune og en række lokale foreninger, ildsjæle og sponsorer. I Nørager var Min Købmand sponsor.