Fortsæt til indhold

Børn byggede kunstværk af skald

Samfund
Arkiv

Iført gule veste fik 12 børn tirsdag formiddag en introduktion til genbrug og miljø på genbrugspladsen i Jægerspris. Blandt andet fandt de ud af, at gamle toiletter kan blive til søjler og at der er ægte guld i mobiltelefoner.
Besøget på genbrugspladsen var et led i Kulturhuset Rejsestaldens kulturpasarrangement for børn mellem 7 og 12 år. Og materialerne, der blev bjerget, blev brugt til at bygge kreative skralderobotter under kyndig vejledning af illustrator Annika Øyrabø.
På genbrugspladsen var det svært for børnene at forestille sig, at materialerne kunne bruges til noget. Men i Rejsestalden forvandlede børnene i løbet af halvanden time materialerne til de flotteste robotter. De blev så flotte, at to dommere fra Rejsestaldens kunstudvalg havde svært ved at udpege den flotteste: ”Faktisk ville jeg ønske, at vi ikke skulle vælge én robot, for de er alle superfine”, sagde Poul Petersen. Men det blev brødrene Jonathan og Gabriel Steenbuck, der løb med den sponserede præmie fra TDC Erhvervscenter i Frederikssund, en Motorola XOOM 2 media edition 8,2 med tilbehør til en værdi af ca. 5000 kroner.