Fortsæt til indhold

Én ejer af Grenaa Strand Camping

Michael Lip fortsætter som eneejer af campingpladsen

Samfund
Anette Bonde

Michael Lip starter i år på sin 12. sæson som ejer af Grenaa Strand Camping. De tidligere år har han kørt parløb sammen med sin hustru, der dog for fire år siden blev eks-hustru. Nu fortsætter han på egen hånd og ser fremad mod nye muligheder.

Flere luksushytter

Michael Lip arbejder for eksempel på at få tilladelse til at udvide antallet af luksushytter, der har eget køkken, bad og TV. I dag har campingpladsen fem luksushytter og 10 standardhytter.
“Der er et stort potentiale i udlejning af hytter, og vores luksushytter lejes 50 procent mere ud end vores standardhytter”, fortæller han.
Andre større projekter i de kommende år er en overdækning af swimmingpoolen, en vandrutsjebane og en overdækket grillhytte med borde og bænke.
“Den vil både skabe spiseplads og hygge til familierne i nærheden af legepladsen.”
Nyt er også, at der 1. marts åbner kosmetolog-klinik. Michael Lips kæreste Mette Olsson flytter nemlig sin klinik “Smukkeriet” fra Sdr. Homaa til lokaler i Grenaa Strand Camping.

Børnevenligt miljø

Grenaa Strand Campings profil som en børnevenlig campingplads, skal også udvikles.
“Allerede i receptionen bliver børnene modtaget i et landskab med pirater, palmer og farvestrålende papegøjer. Børneaktiviteter som for eksempel skattejagt og besøg af Grenaa Brandvæsen er populære. Hver uge hen over sommeren bager vi snobrød, og som noget nyt vil der i år blive særlige påskeaktiviteter.”
At drive campingplads er både alsidigt og givende. Og rammerne er vide, også når det kommer til arbejdstiden - det foregår nemlig ikke blot mellem klokken 8 og 16.
“Man skal være gjort af noget særligt, når man driver en campingplads. Det er et halvtidsjob, hvor man arbejder i døgndrift om sommeren og holder fri om vinteren.”