Fortsæt til indhold

Kræmmermarked og kærlighed i Gjesing

Dilettant i marts om forviklinger ved et kræmmermarked

Samfund
Anette Bonde

Årets dilettantforestilling i Gjesing begynder at tage form. Titlen er ”Kræmmermarked i Lerhøj”, og handlingen udspiller sig i Frank og Rosas fortelt på et kræmmermarked. De får besøg af de to vagabonder Karlson og Lærlingen, og der opstår hurtigt smil og sød musik mellem Lærlingen og Frank og Rosas datter Rita.
Kærligheden har imidlertid trange kår, for der kommer både billige damer, tyvekoster og hælervarer på tværs. Samtidig blomstrer gammel kærlighed op mellem nogle af de andre deltagere på markedet. Plottet strammes af, at nogle af personerne ikke er dem, de udgiver sig for at være.

Dans til Peter Vildmand

“Kræmmermarked i Lerhøj” spilles 20. og 21. marts og der husstandsomdeles invitationer i Gjesing og nærmeste opland i slutningen af februar.
Lørdag er der spisning før stykket, og fra Gjesing forlyder det, at det er en god gammel kending, der er tilbage i køkkenet. Bagefter spiller Peter Vildmand op til dans.
Læs eventuelt mere på www.gjesing-by.dk