Lokalt Børnetopmøde i Skanderborg Kommune?
Svar til: ”Børnene er vores bedste råstof” af Søren Nielsen og Jørgen Naut.
Skolerne har store udfordringer omkring den nye skolereform.
Nogle pædagoger kæmper en hård kamp for at slå til på undervisningsområdet.
Tjenestetidsaftalerne volder stadig store udfordringer for mange af lærerne.
Ledelse, lærere, pædagoger, forældre og bestyrelser må i fællesskab søge nogle løsninger, der på bedste vis giver det enkelte barn en god menneskelig og faglig oplevelse i skolens hverdag – en skoledag, hvor børnene ikke vil hjem på grund af rige oplevelser med et godt fagligt/menneskeligt indhold.
Pædagoger skal ikke tvinges ind i en undervisning, de ikke er fagligt rustet til og brænder for.
De skal ikke sendes på tvangskursus for at lære noget, de ikke er motiveret for og aldrig ville kunne videregive helhjertet til børnene, ”for han har aldrig levet, som klog på det er blevet, han først ej havde kær”.
Pædagogerne har en interesse og uddannelse omkring sociologi, og her har de mange relevante kvalifikationer, hvor de virkelig kan gøre en positiv forskel på trivsel og social adfærd for børnene i skolen.
Om det er klogt af socialdemokraterne at samle ”stafetten” op og afsætte budgetmidler til et lokalt børnetopmøde, synes jeg, vi skal spørge skolebestyrelser, personaler og forældre om, men jeg håber, at socialdemokraterne vil være med til at realisere et børne-folkemøde, som 17,4 ”Bosætningudvalget” har tanker omkring.