Nordjyde på Nilles Kro
Nordjyske Jens Holm har overtaget Nilles Kro og lægger op til gedigen kromad
Nilles Kro er blevet overtaget af en nordjyde. Det er kromand Jens Holm, der er godt i gang med at lære sig kroens historie.
“Særligt de lokale fortæller en masse historier. Det kan være dem om festlige fødselsdage, der blev holdt i pejsestuen, eller om dengang de selv var med til at male kroen,” fortæller Jens Holm i en pressemeddelelse.
Stegt flæsk og persillesovs
På kroen ved Sabro står den på ægte kromad og stemning for Nilles gæster.
“På en kro serverer kromanden stegt flæsk og persillesovs, fiskefileter og en god bøf og den slags. Så sådan bliver det,” siger Jens Holm, med hilsen til kroens afstikker i retning af bittesmå franskinspirerede tallerken-nips, som gæsterne hverken kunne leve eller dø af.
“Det er simpelthen et drømmejob for mig. En anden vil være Danmarks første astronaut. Men jeg vil være kromand på Nilles kro,” griner Jens Holm så larmende, som nu en nordjyde gør den slags. Det er nemlig der, han kommer fra.
Han har tidligere vovet sig mod syd - helt til Salling - for at drive en fiskerestaurant på havnen i den lille by Glyngøre.
Tre hurtige spørgsmål til kromand Jens Holm:
Flytter du til egnen?
“Ja det gør jeg da! Indtil da bor jeg selv på kroen. De har nogle fine værelser, kan jeg sige dig! “
Vin eller øl?
“Hver ting til sin tid. På kroen har vi øl fra Fyr Bryghus. Det smager næsten som at være hjemme.”
Bedste kromiddag?
“En frisk rødspætte med nye danske kartofler og smørsovs er en af favoritterne. Og wienerschnitzel med.. nå, kun ét forslag?”