Fortsæt til indhold

Favrskov rammes igen på pengepungen

Kraftig nedgang i statens refusioner på overførselsindkomster

Samfund
Erling Baastrup

De seneste tiltag fra statens side kombineret med gamle skavanker i de kommunale udligninger kan godt give panderynker hos økonomidirektør Asbjørn Friis Jensen i Favrskov Kommune.

Falder til 20 procent

Senest drejer det sig om et bredt politisk forlig på Christiansborg, der går ud på, at kommunerne skal have et incitament til at få flere personer væk fra overførselsindkomster hurtigt. Det sker på den måde, at statens refusioner falder gradvist væk efterhånden som antal uger med ledighed vokser. 80 pct. refunderes de første fire uger. Dernæst faldet procenten via nogle mellemtrin ned til 20 efter 52 uger.

Nedgangen i refusionsindtægterne for alle landets kommuner betyder mindre indtægter fra refusion svarende til 7,6 mia. kr. på kort sigt. Penge som vi så i stedet får fra bloktilskud. Men da bloktilskuddet bl.a. fordeles via udligningsordningerne, vil der være kommuner, der vinder og kommuner, der taber. Favrskov er desværre en af de kommuner, der taber.

Mangler 16 millioner

Nogle overgangsordninger bevirker, at Favrskov ”kun” sænkes med 8 million kroner i 2016.
Værre bliver det i 2017 med en sænkning i refusionen på 15.7 mio.

”Et andet problem, der bevirker, at vi bliver ramt flere gange, er, at kompensationerne kommer via bloktilskuddet, hvor vi i forvejen er hårdt ramt i udligningerne. Så har man lavet disse overgangsordninger for at sætte et plaster på såret, men også i den sammenhæng er vi en af de kommuner, det går hårdest ud over,” fortæller Asbjørn Friis.

Få rammer loftet

At Favrskov rammes ekstra hårdt ses også af, at betingelsen for at få del i overgangsordningen i 2017 er, at ændringerne ikke må stige mere end 0.2 procent af skattegrundlaget. Dette loft er der færre end ti kommuner, der kommer ud for at ramme. Blandt dem altså Favrskov.

”I 2018 skal der reformeres på disse punkter. Vi ved ikke, hvad det bliver, men vi vil lægge pres på for at få nogle af de urimeligheder, vi kan se nu, fjernet,” siger økonomidirektøren.
“Favrskov rammes ekstra hårdt”
Asbjørn Friis Jensen, økonomidirektør