Alternativet klar med en lokal kandidat
Ungdomsskoleleder Anders Stenumgaard Lind skal samle stemmer på Djursland for det nye parti Alternativet
Lederen af Syddjurs Ungdomsskole, Anders Stenumgaard Lind, bliver det nye parti Alternativets kandidat på Djursland til det forestående folketingsvalg.
I forrige uge blev Anders Stenumgaard Lind, 47 år og bosat i Grenaa, valgt som en de 11 listekandidater, som skal supplere Alternativets to spidskandidater, Niko Grünfeld og Josephine Fock, i Østjyllands Storkreds. Tirsdag aften blev lokalkredsene fordelt på Alternativets 11 listekandidater, og Anders Stenumgaard Lind fik opfyldt sit ønske om at repræsentere partiet på Djursland, hvor han bor, arbejder og har sit netværk.
Anders Stenumgaard Lind blev leder af Syddjurs Ungdomsskole, da den nye storkommune blev etableret i 2008.
Før det har han været ansat i ungdomsskolen i Ebeltoft og Hornslet.
Det nye parti Alternativet blev opstillingsberettiget til folketingsvalget for nogle uger siden, og partiet har siden i meningsmålinger ligget tæt på spærregrænsens magiske 2 procent.