Socialdemokrater starter valgkampen på Café Brødflov
Mød det lokale folketingsmedlem Leif Lahn Jensen (S) til cafémøde i Rønde
Alle ved der snart skal være folketingsvalg, men ingen ved hvornår valget kommer.
Men Socialdemokraterne i Syddjurs vil være på forkant og tager nu med fire cafémøder på fire lørdag i Rønde, Ryomgård, Hornslet og Ebeltoft hul på valgkampen.
Rækken af cafémøder starter lørdag 14. marts på Café Brødflov på Hovedgaden 30 i Rønde, hvor interesserede over en kop formiddagskaffe fra kl. 10 til kl. ca. 12 kan møde folketingsmedlem Leif Lahn Jensen, som til det forestående valg stiller op til Folketinget for tredje gang.
”Leif Lahn er som bekendt også gruppeformand for Socialdemokraterne og dermed en MF'er med betydelig politisk indflydelse og indsigt, som han gerne deler ud af på møderne,” siger formand for Socialdemokraterne i Syddjurs, Søren K. Lauritsen, Ugelbølle.
Klæd Leif Lahn godt på til arbejdet på Borgen
Leif Lahn Jensen vil snakke om den kommende valgkamp, og kommer herunder både ind på landspolitiske emner og lokale emner.
”Cafemøderne er tænkt som dialogmøder, hvor deltagerne både kan høre nyt fra 'Borgen', men også får mulighed for at give egne meninger tilkende. Så det er bare med at møde op og klæde Leif Lahn Jensen på til hans arbejde i Folketinget,” siger Søren K. Lauritsen.
Der vil også være 'lokale' repræsentanter for Socialdemokraterne i Syddjurs til stede ved møderne. Der vil således også blive mulighed for at drikke kaffe og diskutere problemfelter fra arbejdet i Syddjurs Kommune med repræsentanter fra byrådet.