Fortsæt til indhold

Lokal MF'er tipper august eller september

Det lokale folketingsmedlem Anne-Mette Winther Christiansen mener, at der er klare tegn på, at statsministeren venter med at trække valgkortet til efter sommerferien

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Anne-Mette Winther Christiansen, Grenaa, kunne i februar 2015 fejre ti års jubilæum som folketingsmedlem, men hun er ikke mæt endnu.
Ved det kommende folketingsvalg er hun atter Venstres kandidat i Djurskredsen, og selv om hun sover med valgstøvlerne på og har sin kampagne klar, forventer hun ikke, at der bliver valg før sidst i august eller september.
Statsministeren skal blot sørge for, at valget falder inden 15. september 2015 for at leve op til Grundlovens bogstav om afholdelse af Folketingsvalg.
"Det er ikke bare et skud fra hoften, at jeg tipper august eller september," siger Anne-Mette Winther Christiansen.
"Selvfølgelig vil statsministeren især kigge på meningsmålingerne, men jeg tror nu også, at hun gerne vil kunne bestige talerstolene Grundlovsdag som landets første kvinde på statsministerposten, når vi i år fejrer 100-året for stemmeret til kvinder," siger det lokale folketingsmedlem.
"Hun kan selvfølgelig nå at udskrive Folketingsvalg 6. juni, men jeg tror, vi er for tæt på sommerferien til, at hun vil turde gøre det."

Folketinget fejrer nye statsborgere 26. april 2015

Anne-Mette Winther Christiansen ser heller ikke tegn i sol og måne på, at valget kommer i april eller maj.
"Det hænger sammen med, at Folketinget 26. april har inviteret omkring 2.000 nye, danske statsborgere, som har fået tilkendt dansk statsborgerskab i løbet af 2014 plus ledsagere til den årlige statsborgerskabsdag på Christiansborg. Invitationerne er sendt ud, og det fortæller mig, at vi ikke skal ud i valgkamp i slutningen af april eller maj," siger Anne-Mette Winther Christiansen.
Allerede førstkommende søndag, 8. marts 2015, kommer Anne-Mette Winther Christiansen tæt på statsminister Helle Thorning-Schmidt.
Det kommer hun dog ikke i direkte, men qua sin mor, tidligere socialminister Else Winther Andersen (hun blev valgt i 1990 i Grenåkredsen, som hun havde været kandidat for siden 1988. Få dage efter valget fik hun tilbudt socialministerposten i VK-regeringen, en post, som hun bestred til 1993, da statsminister Poul Schlüter gik af som følge af Tamilsagen, og Socialdemokratiet overtog regeringsmagten, red.)
Den tidligere socialminister er sammen med andre tidligere og nuværende ministre af hunkøn inviteret til brunch i et par timer på Marienborg af statsministeren for netop på Kvindernes Internationale Kampdag at markere, at spindesiden fik stemmeret i Danmark i 1915 mange år efter, at Rigets bedste mænd havde fået det som en selvfølge.
"Jeg har lovet at køre min mor til Marienborg, og mens hun er ved statsministeren, spiser min far og jeg frokost på Bernstorff Slot," fortæller Anne-Mette Winther Christiansen, og mon ikke, at hun vil bede sin mor om at lytte til det mindste vink fra Thorning-Schmidt om en valgdato.