Fortsæt til indhold

Kun køb af kampfly midt i en krisetid skilte vandene

1. maj på Rønde Gymnasium var nærmest blottet for knubbede ord talerne imellem

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Fremmødet var omkring de 100 ved 1. majmødet på Rønde Gymnasium, hvor de kendte og højtelskede sange fra Arbejdersangbogen blev sunget med schwung mellem talerne, og der blev også plads til Benny Andersen og Poul Dissings evergreen om Svante.
Byrådets yngste, Anders Peter Rasmussen, Ebeltoft, ledede veloplagt slagets gang.
Han har ikke fortrudt sit indtog i lokalpolitik, fortalte han Lokalavisens udsendte.
"Tværtimod bliver det mere og mere spændende fra dag til dag," lød det fra byrådets benjamin.

Socialdemokratiets gruppeformand på Christiansborg, Leif Lahn Jensen, nåede tidsnok til Rønde for at tale ved 1. majmødet efter at have startet dagen i Herning. Foto: Lars Norman Thomsen

Fløjtende glad

Glad var også det lokale folketingsmedlem Leif Lahn Jensen (S), Grenaa, der kom til Rønde direkte fra et morgenmøde i Herning, hvor han havde taget en tørn for "min ven", Handels- og udviklingsminister Mogens Jensen.
Årsagen til Leif Lahn Jensens glæde var statsministerens tidligere morgenudmelding om, at Socialdemokraterne ønsker et nyt dagpengesystem. Reglerne for genoptjening fungerer ikke godt nok, og færre skal falde ud.
Det var vand på Leif Lahn Jensens mølle. Det lokale folketingsmedlem, der er tæt på statsministeren i sin egenskab af at være gruppeformand, havde tydeligvis svært ved at få armene ned, alt imens han mindede om, at det var Dansk Folkepartis Kristian Thulesen Dahl som sammen med Lars Løkke udtænkte det nuværende dagpengesystem.

Fremmødet var nær de 100. Foto: Lars Norman Thomsen

Ikke den bedste motivation

SFs folketingskandidat i Djurskredsen, viceborgmester i Syddjurs Kirstine Bille, kom vidt omkring i sin 1. majtale fra vigtigheden af at få flere kvinder med på de politiske lægter her i 100-året for, at kvinder og tyende fik stemmeret til Folketinget - til nødvendigheden af, at Danmark fortsat orienterer sig internationalt og ikke glemmer solidariteten med mennesker ude omkring, der kæmper helt andre kampe end de, der 'udkæmpes' på vores hjemlige breddegrader.

Tidligere Rønde og Syddjurs borgmester Vilfred Friborg Hansen (S) fik sig en snak med partifællen Leif Lahn Jensen. Foto: Lars Norman Thomsen

København og Djursland

Den tidligere Syddjurs borgmester slog også fast, at dårlig økonomi ikke er den bedste motivation til at få dagpengemodtagere i arbejde.
Derfor var hun, ligesom Leif Lahn Jensen, glad for statsministerens morgenudmelding om behovet for et nyt dagpengesystem.
"Vi har fortsat ulighed på mange planer i Danmark, også geografisk," sagde Kirstine Bille og illustrerede det ved at belyse forskellen på at være arbejdsløs i København contra i hendes hjemby Balle.
"I København bor de fleste i en lejebolig, mens normen på Djursland er en ejerbolig. Det siger næsten sig selv, at det er dyrere at falde ud af dagpengesystemet i Balle end i København," lød det fra Bille, der som de øvrige talere på denne den djurslandske venstrefløjs fælles 1. maj ikke bidrog til at yppe indbyrdes kiv.
Det samme gjaldt LO-repræsentanten Verner Pedersen, mens Enhedslistens MF'er, Nikolaj Villumsen, lige rundede, at Danmark er i gang med at købe nye kampfly. De cirka 30 fly koster op mod 1 milliard kroner per styk. "Folketingets partier, fra SF til DF, er altså villige til at bruge 30 milliarder kroner på kampfly - midt i en krisetid," sagde en forarget Nikolaj Villumsen.

Enhedslistens Nikolaj Villumsen kritik af den brede støtte i Folketinget til indkøb af milliarddyre kampfly var eneste forsøg på at markere uenighed de røde partier imellem på 1. majmødet. Foto: Lars Norman Thomsen