Er du også træt af at holde i kø på E45?
Trafikken på den Østjyske motorvej er presset. Særligt på strækningen mellem Skanderborg og Randers samt på indfaldsvejene til Århus, er kødannelser et stigende problem. Det er til stor gene for de bilister, der bruger motorvejen til at komme til og fra arbejde hver eneste dag. Og samfundsøkonomisk er det spild af penge. Biltrafikken er altafgørende for sammenhængskraften i det danske samfund og for den nødvendige vækst, der skal finansiere fremtidens velfærdssamfund. Østjyderne står for knap 12 pct. af Danmarks BNP, og det siger sig selv, at jo mere tid østjyderne holder i kø på motorvejen, jo færre penge tjener Danmark.
Siden år 2000 er der kommet et generelt større pres på trafikken mellem Århus og Skanderborg. Det pres vil fortsætte med at stige, hvis vi ikke foretager os noget. Der er en konkret løsning på problemet, nemlig at udbygge strækningen mellem Skanderborg og Randers fra fire til seks spor. Det vil gavne de tusindvis af pendlere, der bruger tid på at holde i kø hver eneste dag. Og det vil gavne de Østjyske virksomheder.
Østjylland er et vækstområde, og det skal vi fra politisk side understøtte. Der er ingen tvivl om, at E45 er underdimensioneret i forhold til trafikmængden. Alle – på tværs af partiskel - er enige om, at der skal gøres noget, men der sker intet. Det er helt afgørende, at vi gør noget for at lette trafikken på strækningen. En udvidelsen af E45 vil tage omkring fem år. Lad 2015 blive året, hvor vi kommer i gang.