Fortsæt til indhold

Oldies but goodies - V- og S-kandidater mødes på gågaden i Ebeltoft

Gert Bjerregaard (V) og Kim Qvist (S) er godt nok opstillet i Aarhus-kredse, men fuldt ud beviste om, at der skal stemmer til fra Djursland for, at de kan få succes 18. juni 2015

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Der er mini-topmøde på gågaden i Ebeltoft torsdag eftermiddag (4. juni 2015)
I tidsrummet klokken 13 til 15 trasker folketingskandidaterne Kim Qvist (S) og Gert Bjerregaard (V) gaden tynd og snakker med borgere.
Qvist og Bjerregaard er er begge optaget af at bryde med den tilbagevendende mudderkastning, som de mener kendetegner dansk politik. De to er fra samme årgang 1963 og har naturligvis forskellige holdninger men respekterer hinanden samtidig med, at de begge mener, at det ikke må blive umoderne at kandidere til Folketinget - bare fordi man ikke har læst statskundskab på universitetet og har været på arbejdsmarkedet i 25 år.
Gert Bjerregaard er bosiddende i 8543 Hornslet og sidder i Aarhus Byråd. Kim Qvist bor i Lystrup, men er til daglig chef på Kalø Økologiske Landbrugsskole.
"Vi er begge meget optaget af Djursland og i særdeleshed de områder og byer som bliver glemt i vores iver efter at skabe vækst-metropoler," siger Kim Qvist, der ligesom Bjerregaard også meget optaget af at hente stemmer på Djursland i erkendelse af, at der skal flere stemmer til en plads blandt de 179 på Christiansborg end deres repespektive Aarhus-kredse kan give dem.
Kim Qvist er opstillet i Aarhus Vest, Gert Bjerregaard i Aarhus Nord.